Tisztelt Iskolaigazgató!
Tisztelt Fizikatanár!
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), a Hungarian to Orbit (HUNOR) Magyar Űrhajós Programhoz kapcsolódó oktatási projekt keretében együttműködési lehetőséget hirdet általános és középiskolák számára „UNIverZOOM – Kísérletezz velünk!” fizikai kísérletek Földön és Űrben témában.
A projekt hosszútávú célja a természettudományok népszerűsítése, az űrkutatás iránti érdeklődés felkeltése, valamint a természettudományok, a technológia, a mérnöki pálya iránti motiváció erősítése. A program lehetőséget ad a diákoknak, hogy testközelből tapasztalhassák meg az űrkutatás és a fizikai kísérletek összefüggéseit, miközben gyakorlati tudásukat is elmélyítik és részesei lehetnek egy történelmi pillanatnak.
A projekt központi eseménye a magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor, a tervek szerint legkorábban 2025. májusában kezdődő, kb. két hétig tartó űrmissziója, amikor az Axiom Mission 4 (Ax-4) küldetés négyfős legénységének tagjaként a Nemzetközi Űrállomásra utazik. Az űrállomás fedélzetén magyar egyetemek, vállalatok és kutatóműhelyek kísérleteit fogja elvégezni, melynek során Härtlein Károly, a BME mesteroktatója és Vincze Miklós, az ELTE Junior Prima díjas (2017) fizikusa által a rendhagyó fizikaórához összeállított űrkutatási eszközöket is tesztel majd. Az UNIverZOOM program keretében az űrállomáson végzett mikrogravitációs kísérleteket az általános és középiskolás diákok földi körülmények között megismételhetik, összehasonlítva a gravitáció és a súlytalanság hatásait. A projekt különleges élményt kínál, hiszen a bevont diákok és tanáraik együtt követhetik Magyarország második nemzeti űrhajósának fizikai kísérleteit egy célzottan nekik szóló közvetítésen keresztül. A közvetítéshez kapcsolódva a Millenáris Park G épületében lévő HUNIVERZUM interaktív élményközpontban egy olyan rendezvényre is sor kerül, ahol a programban részt vevő fizikusok bemutatják a kísérletek földi verzióját, és magyarázatot adnak az űrben végzett kísérletek tudományos hátterére.
A programhoz fizika tantárgyat oktató általános és középiskolák tudnak csatlakozni. Iskolánként egy fizikatanár jelentkezését/kijelölését várjuk iskolaigazgatói támogatással a tájékoztató alján található linken. A beérkezett regisztrációk közül 300 iskola kerül kiválasztásra, a többi iskola számára pedig felajánljuk az önkéntes csatlakozás lehetőségét.
Kiválasztott iskolák számára a BME térítésmentesen biztosítja az alábbi feltételeket:
Önkéntesen csatlakozó iskolák számára a BME térítésmentesen biztosítja az alábbi feltételeket:
Kik jelentkezhetnek?
Magyarországi általános és középfokú oktatási intézményekben tanító fizikatanárok:
Elvárások a résztvevő tanároktól és iskoláktól:
A program tervezett ütemezése:
Jelentkezési határidő: 2025.04.30.
Iskolák kiválasztása: 2025.05.05.
Tanárok és iskolák kiértesítése: 2025. 05. 06.
Kísérleti csomagok lescállítása: 2025.05.15.
Online képzés megvalósítása: 2025.05.15 – 2025.05.23.
A közvetítés várható időpontja: nem korábban, mint május
Az előzetes regisztrációt az iskolák számára kiküldött tájékoztatóban megtalálható linken tudják benyújtani.
A projekt részleteiről bővebb információ az UNIverZOOM@bme.hu e-mailcímen kérhető.
Budapest, 2025.04.22.
Dr. Charaf Hassan
rektor
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Iratkozz fel a BME hírleveleire, hogy mindenről időben értesülj!